Rodzaje dywanów

Dywany perskie – wielki powrót?

Kto ma w domu dywan ten wie jak miłą jest to rzeczą. Oczywiście jeśli owy dywan dopasowany jest do naszej potrzeby oraz do wnętrza w którym się znajduje. Nie sztuką jest kupić dywan. Sztuką jest kupić taki, który będzie nam odpowiadał, a dodatkowo będzie rozświetlał wnętrze.

Obecnie króluje minimalizm. Wyparł on pięknie zdobione dywany perskie, które lata temu miały swój okres rozkwitu. Zdaje się jednak, że wracają ponownie do łask!

Irańskie korzenie

Dywany perskie pochodzą z obszaru dzisiejszego Iranu. Są ręcznie tkane, bogate w dekoracje i wytwarzane najczęściej z wełny lub jedwabiu. Sztuka związana z ich tworzeniem jest narodowym dziedzictwem Iranu. W większych miastach można je zakupić praktycznie na każdym rogu. Wędrując dalej można załapać się również na warsztaty tkackie ze specjalistami od których owej techniki można się nauczyć.

Niesamowite wzornictwo

Dywany perskie to prawdziwe dzieła sztuki. Często nadaje się im nazwy nawiązujące do miast i regionów, w których zostały utkane. Czasami nazwy pochodzą od plemion, które zajmują się ich produkcją na przykład: Sziraz, Meszhed, Nahawand czy Kaszkaj. W przypadku każdego z nich obowiązuje nieco inna kolorystyka i ogólna stylistyka.

Dywany perskie – do jakiego wnętrza?

Sprawdzą się zwłaszcza w przestrzeniach o charakterze klasycznym. Z dywanami perskimi świetnie komponują się drewniane meble kolonialne. Powinny one być w kolorach neutralnych. Perski dywan będzie wtedy mocnym i bardzo charakterystycznym elementem – punktem wyróżniającym to konkretne pomieszczenie. Wbrew pozorom dywany perskie pasują także do mieszkań urządzonych w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym. Bez obaw! Wszystko jest kwestią odpowiedniej kolorystyki wnętrza i odpowiedniego doboru printu na samym dywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *