Rodzaje dywanów

Dywany tureckie – co je wyróżnia?

Ręcznie tkane dywany tureckie należą do najbardziej cenionych na świecie chociażby ze względu na kunszt wykonania, kolory i przepiękne wzory. Oryginalny, ręcznie tkany dywan będzie stanowił nie tylko piękny dodatek i pamiątkę, ale i stworzy wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu.

Dywany tureckie – historia

Początki dywanów tureckich związane są z koczowniczymi ludami Turcji. Dywany były wtedy bardzo ważnym elementem wyposażenia. Służyły jako ochrona przed zimnem (izolacja), jako dywany modlitewne, elementy przedzielające pomieszczenia, ale także jako elementy dekoracyjne. Wyrobem tych dywanów zajmowały się głównie kobiety, zwłaszcza młode z drobnymi dłońmi. Jest to więc element mocno kulturowy.

Cechy dywanów tureckich

Zdarza się, że dywany tureckie są mylone z perskimi ze względu na bogactwo wzorów. Dla bardziej wytrawnych znawców różnice są wręcz ogromne. Dywany tureckie różnią się od perskich rodzajem splotu. Często prezentują żywsze kolory niż dywany perskie, a także nieco inne wzornictwo. Dywany tureckie mogą być w całości wełniane, wełniano-bawełniane lub jedwabne. Dywany mogą być również koloryzowane przy użyciu barwników. Tureckie miasta słynące z produkcji dywanów to między innymi: Konya, Hereke oraz Milas.

Czy takie dywany będą pasowały do mojego wnętrza?

To zależy. Dywany tureckie nie będą pasowały do każdego rodzaju wnętrz. Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się już dużo wzorów, elementów wystroju; drobiazgów dywan we wzory nie będzie więc dopełniał wnętrza, a może sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej chaotyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *