Wybór dywanu

Kolor dywanu a sposób jego wykorzystania we wnętrzu

Czasami brakuje tego jednego, jedynego dodatku, który dopełni wnętrze. Czasem też wystarczy mała wizualna zmiana, by kompletnie zmienić klimat pomieszczenia. W tym przypadku istotna nie będzie wyłącznie jego faktura, ale i…kolor. To nim możemy zdziałać najwięcej. W jaki sposób?

Czym kierować się przy wyborze koloru?

Pierwszą kwestią nad którą warto się zastanowić to…odcień. Jeśli mamy rodzinę, dzieci i/lub zwierzę jasne dywany nie będą zbyt praktyczne (mimo ich wytworności). Możliwość maskowania plam w tym przypadku będzie odgrywała kluczową rolę. Drugą kwestią będzie sam cel. Co chcemy osiągnąć tym dywanem? Czy zależy nam na osiągnięciu konkretnego klimatu? Dopasowaniu dywanu do wnętrza? Czy to dywan ma pełnić kluczową rolę w pomieszczeniu?

Dopasuj kolor

Kolorystykę dywanów można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to trzy podstawowe kolory, które są barwami składowymi wszystkich innych: czerwony, żółty i niebieski. Druga mieści w sobie kolory pochodne powstałe z połączenia kolorów podstawowych: zielony, pomarańczowy, fioletowy. Trzecia zaś to wszystkie kolory uzyskane z połączania kolorów podstawowych i pochodnych. Osobna kategoria to kolory, tak zwane, akcentujące.

Reguluj temperaturę pomieszczenia

Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale przy pomocy dywanu możemy regulować odbiór temperatury w danym pomieszczeniu. Co to oznacza? Kolory od jasnoniebieskiego do jasnopomarańczowego na próbnikach będą odpowiadać za chłodniejsze kolory. Te zaś od ciemnoniebieskiego do ciemnopomarańczowego to kolory cieplejsze. Kolory na przeciwległych miejscach w zestawieniach kolorystycznych to takie, które będą się uzupełniały. Warto się tutaj zastanowić czy w danym pomieszczeniu jest dużo światła – to również będzie miało wpływ na klimat, który utworzymy dodając do wnętrza konkretny dywan.

Jasne vs ciemne dywany

Ciemniejsze dywany sprawią, że większe przestrzenie będą wyglądały na bardziej przytulne. Dywany czarne nie sprawdzą się dobrze, jeśli w pomieszczeniu jest mniej naturalnego światła. Będą przytłaczające. Dywany czarne lub ciemne bedą też wyglądały dużo bardziej wytwornie w niektórych wnętrzach. Zdecydowanie nie warto ich deprecjonować. Jeśli chodzi zaś o te jasne odcienie optycznie powiększają pomieszczenie jeśli odpowiednio dobierzemy zarówno kolor, jak i rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *