Persja – ojczyzna dywanów
Czy kiedy słyszysz słowo dywan od razu przed oczami pojawia Ci się duży, ciężki i prostokątny element wystroju, który niekoniecznie jest ładny i zdobi wnętrze? Być może kiedyś tak było, ale teraz?
Kilka słów o historii
Za ojczyznę dywanów uważa się Persję. Perskie dywany i obecnie cieszą się wielkim uznaniem. Można nawet stwierdzić, że przeżywają swój renesans. Perskie dywany pełniły kiedyś niezwykle ważną rolę. Dywany używane były podczas wydarzeń religijnych, społecznych, politycznych/ Odgrywały też istotną rolę w życiu rodzinnym. Z czasem, w Persji pojawiły się dywany wełniane i jedwabne zdobione motywami geometrycznymi i kwiatowymi. Częstym motywem dywanów perskich, jeśli chodzi o kwiat, była róża stanowiąca symbol życia. Na dywanach umieszczano również wizerunki władców, ale także i zwierząt.
Co czyni dywan perski wyjątkowym?
Jeśli chodzi o aspekt techniczny – elementem wyróżniającym będzie specjalny rodzaj węzła. Chodzi o węzeł asymetryczny, zwany też przez perskim lub węzłem farsibaff. Pozwala on na uzyskanie większej gęstości dywanu oraz stworzenia wyszukanych wzorów. Drugim zdecydowanym wyróżnikiem są…barwy. Kolory pochodzą od naturalnych barwników takich jak łupiny orzecha czy obierki granatu. Czyni to uzyskane odcienie wręcz niepowtarzalnymi.
Dominujące wzory dywanów
Jednym z najbardziej dominujących wzorów jest ten z medalionem w środku, który może być zmodyfikowanym symbolem słońca albo kompozycją kwiatów i roślin. Wokół tego powstaje reszta wzoru dywanu. Przy krawędziach dywanów zazwyczaj widać ramkę, która otacza centrum dywanu zaznaczając krawędzie i czyniąc całość wzoru bardziej harmonijnym. Kolejnym typem wzoru jest ten z ramką, – powtarzalny i geometryczny. Najrzadziej spotykanym wzorem będzie wzór asymetryczny, który przedstawia albo scenę, wzory geometryczne lub naturalne. Wybierając swój pierwszy perski dywan pamiętajcie o dokładnym researchu i sprawdzeniu czy dywan, który kupujemy faktycznie pochodzi z miejsca na które wskazuje opis.