Inne

Turecki dywan – orientalny skarb

Dywany orientalne cieszą się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem. Nie są one, co prawda, stworzone do wszystkich wnętrz, ale wybór i zakup pięknego i dobrego jakościowo dywanu tureckiego lub perskiego nie należy do najprostszych. Kiedy się jednak uda takim zakupem możemy się cieszyć przez długie lata.

Co wyróżnia turecki dywan?

W dywanach tureckich znajdziemy specyficzny węzeł, który czyni całość wyjątkowym. Chodzi o węzeł zwany Giordi. Jest to, tak zwany, węzeł podwójny. Dzięki temu dywan jest solidniejszy, bardziej zwarty oraz zdecydowanie bardziej wytrzymały. To dzięki tej specyfice uznaje się je za jedne z najbardziej trwałych.

Dominujące wzory

Za charakterystyczne motywy uznaje się te nawiązujące do nisz modlitewnych. Dywany tureckie są zdobione głównie geometrycznymi wzorami, ale mogą też, pod wpływem wzornictwa perskiego posiadać zdobnictwo roślinne. Dlaczego na dywanach nie zobaczymy ludzi i zwierząt? Odpowiedź jest prosta – islam zabrania przedstawiania żyjących istot.

Jak wybrać idealny dywan?

Wybierając idealny dywan pamiętaj nie tylko o jego wykonaniu i jakości. To oczywiście jest bardzo ważne, ale z drugiej strony nawet najdroższy turecki dywan nie będzie prezentował takiej jakości, jeśli dobierzemy go do zupełnie niepasującego wnętrza. Jeśli w Twoim wnętrzu znajduje się już wiele drobiazgów lub wzorów tego rodzaju dywan nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zanim kupisz dywan zrób również dokładny research – sprawdź źródło z którego kupujesz, a jeśli nie jesteś pewny, który motyw będzie dla najbardziej odpowiedni do twojego w